ZDROWIE PUBLICZNE

Donata Korvel fot. Archiwum własneCzym jest Zdrowie Publiczne? Jak wyglądają zajęcia na Zdrowiu Publicznym i gdzie się odbywają? Czy jest podział na specjalizacje? Jeśli tak, to kiedy się je wybiera?
O studiach na zdrowiu publicznym opowiada Donata Korvel – studentka II roku studiów II stopnia


Czym jest Zdrowie Publiczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak się wydaje :-)  Szczególnie w czasie obecnej pandemii niejednokrotnie słyszymy w mediach termin „zdrowie publiczne”. Możemy się spotkać z wieloma definicjami zdrowia publicznego, jednak odpowiem na to pytanie przywołując definicję Światowej Organizacji Zdrowia, ponieważ uważam, że jest ona najbardziej kompleksowa. Zdrowie publiczne wg WHO to „nauka i sztuka zapobiegania chorobie, wydłużania życia oraz promowania zdrowia poprzez zorganizowane wysiłki społeczeństwa”.

To interdyscyplinarny kierunek łączący w sobie wiedzę z dziedziny nauk medycznych, środowiskowych, społecznych, prawnych, ekonomii i zarządzania.


Jakie przedmioty są realizowane na ZP?

Przedmioty nauczania realizowane na Zdrowiu Publicznym to m.in. ekonomika zdrowia, polityka zdrowotna, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna, finansowanie w ochronie zdrowia, systemy opieki zdrowotnej w Polsce i na świecie, nadzór sanitarno-epidemiologiczny, psychologia, biostatystyka.


Jak wyglądają zajęcia na Zdrowiu Publicznym i gdzie się odbywają?

Plan zajęć jest, powiedziałabym, napięty, szczególnie w semestrze zimowym :-) Nieraz spędzamy na Uczelni niemal cały dzień, ponieważ do zajęć realizowanych wg harmonogramu, dochodzą dodatkowe projekty. Najczęściej zajęcia mamy w Kampusie Banacha: w Zakładzie Zdrowia Publicznego, w Centrum Dydaktycznym i Centrum Biblioteczno-Informacyjnym. Często jeździmy też na zajęcia do tzw. Kampusu Lindleya (ul. Lindleya, Nowogrodzka, Oczki i Chałubińskiego), gdzie najczęściej mamy wykłady.


Jak wyglądają praktyki?

Na Zdrowiu Publicznym jest obowiązek odbycia praktyki wakacyjnej po 1 i po 2 roku studiów I stopnia oraz po 1 roku studiów magisterskich. Tak naprawdę to student wybiera placówki, w których możne je odbyć. Oczywiście jest publikowana baza sugerowanych placówek, natomiast miejsce praktyki zależy od zainteresowań i oczekiwań studenta, nie jest ono z góry narzucane.


Czy jest podział na specjalizacje? Jeśli tak, to kiedy się je wybiera?

Specjalizacje/specjalność wybieramy na studiach magisterskich stacjonarnych, licencjat jest o profilu ogólnym. Na studiach stacjonarnych II stopnia znajdziemy takie ścieżki jak: badania kliniczne i ocena technologii medycznych, zarządzanie w ochronie zdrowia, promocja zdrowia oraz nowa ścieżka, która ruszy dopiero od października – analityk w ochronie zdrowia.


Jakie są możliwości/ścieżki rozwoju zawodowego po Zdrowiu Publicznym?

Absolwenci tego kierunki mają szeroką gamę możliwości, jeśli chodzi o zatrudnienie. Po studiowaniu tego kierunku można pracować zarówno w sektorze prywatnym, agendach światowych, jak również w jednostkach administracji rządowej i to w sumie też zależy od zainteresowań absolwenta. Potencjalne oraz najczęściej wybierane miejsca pracy to: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia, Komisja Europejska, firmy farmaceutyczne, instytucje ubezpieczeniowe.


Czy jest możliwość wzięcia udziału w wymianie studenckiej?

Tak! W ramach programu wymiany studenckiej ERASMUS + działającego na naszej Uczelni, studenci Zdrowia Publicznego mogą wyjechać na wymianę do uczelni partnerskich w Portugalii, Bułgarii czy też do Niemiec. Studia odbywają się w języku angielskim bądź niemieckim.


Jak wygląda życie studenckie i aktywność poza zajęciami?

Mimo wspomnianego napiętego planu zajęć, jak najbardziej można znaleźć czas na aktywne życie studenckie, które tak naprawdę przyczynia się do rozwoju umiejętności, zdolności, motywuje i uzupełnia zajęcia programowe. Osobiście praktykuję taki aktywny styl życia studenckiego i serdecznie polecam. Od 4 lat działam w Studenckim Kole Naukowym Zdrowia Publicznego - Promocji Zdrowia. Z Kołem organizujemy warsztaty, szkolenia, prowadzimy badania naukowe, promujemy Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Uczelnię na różnego rodzaju wydarzeniach oraz organizujemy naszą ogólnopolską cykliczną konferencję Warszawskie Dni Promocji Zdrowia. Działam też w Samorządzie Studentów – byłam zaangażowana w Sztabie Wolontariatu Studentów WUM „#AkcjaDetronizacja Zdejmujemy koronę wirusowi!”; jestem członkiem Uczelnianego Parlamentu Studentów, pełniłam też po współpracy z Biurem Karier rolę Ambasadora Karier Unii Europejskiej. Studiuję również na drugim kierunku - DUO OTM (dziennie i też na WUM). Czasami słyszę, że jestem kosmitką i że nie da się tego wszystkiego pogodzić, ale uwierzcie mi - da się! Wystarczy mieć chęci :-)