TECHNIKI DENTYSTYCZNE

Urszula Szumlas fot. Archiwum własneCzym zajmuje się technik dentystyczny?
Czy przed podjęciem nauki należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do pracy, czy uczelnia gwarantuje zaopatrzenie?
Czy po zdobyciu tytułu licencjata można kontynuować studia?

O swoich studiach na kierunku Techniki Dentystyczne opowiada Urszula Szumlas - studentka III roku studiów I stopnia


Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Technik dentystyczny odpowiedzialny jest za wykonywanie - na zlecenie lekarza dentysty, różnego rodzaju uzupełnień protetycznych, takich jak protezy całkowite, szkieletowe, korony, mosty czy implanty. Zajmuje się również wykonywaniem aparatów ortodontycznych. W odróżnieniu od stomatologa, technik nie ma kontaktu z pacjentem - otrzymuje odpowiednie informacje i materiały, dzięki którym może wykonać pracę.


Jakie egzaminy maturalne są brane pod uwagę w rekrutacji na kierunek Techniki Dentystyczne?

Kryteriami obowiązkowymi są egzaminy z: biologii, fizyki/chemii oraz języka nowożytnego (egzamin ustny). Kryterium dodatkowym jest matematyka (poziom podstawowy lub rozszerzony).


Jakie przedmioty zawiera sylabus?

Podczas 3-letnich studiów realizowane są przedmioty umożliwiające zdobycie zawodu, m.in: technika protetyczna, ortodoncja, modelarstwo i rysunek, fizjologia narządu żucia, technologie polimerów. Przedmiotami uzupełniającymi są m.in.: anatomia, histologia, zdrowie publiczne czy ekonomia. W planie mamy również kilka przedmiotów humanistycznych, takich jak filozofia, psychologia, socjologia oraz język angielski.


Ile czasu student przeznacza na przygotowanie się do zajęć?

Student zdobywa wiedzę głównie podczas ćwiczeń odbywających się kilka razy w tygodniu. Samodzielna nauka w domu jest konieczna, ale pozostaje również czas na realizację innych planów.


Co, według studentów, jest najtrudniejsze na tym kierunku?

Techniki dentystyczne wymagają zdolności manualnych, mimo, że nie są one sprawdzane podczas rekrutacji. Najczęściej studenci rezygnują właśnie dlatego, że nie radzą sobie w tym zakresie. Warto zatem o tym pamiętać, myśląc o wyborze Technik Dentystycznych.


Czy poza zajęciami praktycznymi, student ma obowiązek odbyć praktyki wakacyjne?

Tak, po pierwszym oraz drugim roku student musi odbyć praktyki wakacyjne w wybranej przez siebie pracowni protetyki dentystycznej (po każdym roku 160 godzin).


Czy przed podjęciem nauki należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do pracy, czy uczelnia gwarantuje zaopatrzenie?

Uczelnia zapewnia dostęp do odpowiedniego sprzętu laboratoryjnego, jednak wydatki na  niektóre narzędzia należy pokryć samemu. Istnieje możliwość sporządzenia pisma do uczelni z prośbą o zakup danego narzędzia dla studentów.


Czy studiując techniki dentystyczne mam jednocześnie czas na pracę?

Część studentów naszego roku uczy się i pracuje jednocześnie, chociaż wymaga to odpowiedniej organizacji, gdyż na uczelni spędzamy około 35 godzin w tygodniu.


Jak wygląda zaliczenie na koniec studiów?

Studenci technik dentystycznych nie piszą pracy licencjackiej. Zamiast tego zdają egzamin praktyczny oraz teoretyczny i w ten sposób uzyskują tytuł licencjata Technik Dentystycznych.


Czy po zdobyciu tytułu licencjata można kontynuować studia?

W WUM można podjąć studia drugiego stopnia z kierunków pokrewnych, np. ze zdrowia publicznego.


Czy ten kierunek jest dla mnie?

Jeśli interesujesz się naukami medycznymi, jesteś zdolny manualnie, odznaczasz się dokładnością i cierpliwością, to ten kierunek jest zdecydowanie dla Ciebie!


Czy uczelnia organizuje imprezy studenckie?

Tak! Co roku jest organizowana dla studentów I roku integracja w Chłapowie. Dodatkowo każdej zimy organizowane są wyjazdy na narty 😊 Poza tym, w naszym Klubie Medyka okazjonalnie urządzane są imprezy.