POŁOŻNICTWO

Klaudia Filipczuk fot. Archiwum własneCzym jest położnictwo? Jak wyglądają zajęcia praktyczne na tym kierunku? Co trzeba zrobić, żeby zostać położną?
Na te i inne pytania dotyczące położnictwa w WUM odpowiada Klaudia Filipczuk - obecnie absolwentka WUM, w momencie udzielania wywiadu studentka III roku studiów I stopnia.


Czym tak w ogóle jest położnictwo?

Położnictwo to przede wszystkim sprawowanie opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia, choć uwaga położnych skupia się przede wszystkim na ciąży i macierzyństwie. Położna towarzyszy kobiecie od poczęcia, przez dorastanie, dorosłość, ciążę, macierzyństwo aż do okresu starości.


Czy ciężko się dostać na Położnictwo?

Uważam, że Położnictwo jest jednym z tych kierunków, na których nie ma większych problemów z dostaniem się. Pierwszy próg punktowy jest wysoki i owszem może trochę przestraszyć, natomiast moje koleżanki z grupy dostawały się na studia nawet w połowie października, więc nie ma co martwić się już na starcie :-)


Jak wygląda plan - czy jest dużo zajęć?

Plan zajęć na położnictwie jest napięty, ale też bardzo dynamiczny. Pierwszy semestr każdego roku jest zawsze pełny zajęć, nierzadko zdarzają się dni, w których zajęcia są od 8.00 do 20.00. Na szczęście harmonogram się zmienia, ponieważ mamy dużo zajęć „blokowych”, które trwają np. tylko miesiąc. W związku z tym październik i nierzadko listopad są dość ciężkie, natomiast później plan się "przerzedza" i mamy zdecydowanie więcej czasu. Zazwyczaj w drugim semestrze każdego roku odbywają się praktyki akademickie w szpitalu, co wiąże się z brakiem zajęć teoretycznych na uczelni.


Czy ciężko jest się przestawić na inny tryb nauki niż w liceum? Czy trudne są egzaminy, zaliczenia?

Dla mnie nie był to większy problem. Wyszłam z założenia, że wyboru nie ma i trzeba się po prostu nauczyć. Pierwsze zaliczenia na szczęście nie obejmowały dużej ilości materiału, więc wdrożenie się w inny tryb nauki nie było takie trudne ;-)
Zaliczenia odbywają się najczęściej na koniec bloku zajęciowego z konkretnego przedmiotu (prowadzący na pierwszych zajęciach zawsze informuje o formie zaliczenia), natomiast egzaminy odbywają się w sesjach - zimowej, która jest krótsza i trwa tydzień (zazwyczaj pod koniec stycznia) oraz letniej - dłuższej, trwającej 3 tygodnie (na przełomie czerwca i lipca).
Co do trudności zaliczeń i egzaminów - nie uważam, żeby zdarzały się jakieś wyjątkowo ciężkie. W większości obejmowały zagadnienia przedstawione na wykładach, seminariach, ćwiczeniach, więc bezproblemowo udaje się je zaliczać/zdawać. Moja rada - popróbować różnych metod nauki, dla mnie osobiście najłatwiej uczy się rozwiązując testy.


Jak wyglądają zajęcia z anatomii?

Anatomia na położnictwie prowadzona jest w formie wykładów, w trakcie których ogólnie omawiany jest konkretny układ, natomiast później odbywają się ćwiczenia, które omawiają ten sam układ szczegółowo. Nie mamy zajęć w prosektorium, w związku z czym oprócz dobrej książki do anatomii, nie ma potrzeby zakupu żadnych innych rzeczy. Katedra Anatomii na początku roku udostępnia tematy, które będą omawiane na konkretnych ćwiczeniach i moja dobra rada - warto być przygotowanym teoretycznie ;-)


Jak wyglądają zajęcia praktyczne w świecie bez pandemii?

Zajęcia praktyczne akademickie to takie, na które idziemy grupą ćwiczeniową z opiekunem-położną pracującą na uczelni do konkretnej przydzielonej z góry placówki. Odbywamy praktyki na przeróżnych oddziałach, oprócz typowo położniczych (Sala Porodowa, Oddział Położnictwa, Oddział Patologii Ciąży, Oddział Patologii Noworodka czy Oddział Ginekologiczny), zdobywamy umiejętności praktyczne również na takich jak np. Oddział Chirurgii czy Chorób Wewnętrznych. Na każdym z tych oddziałów mamy możliwość wykonywania dużej ilości czynności praktycznych pod okiem opiekuna praktyk. Praktyki akademickie wspominam bardzo pozytywnie. Nauczyłam się na nich bardzo dużo, zarówno w zakresie wykonywania czynności, jak i współpracy z pacjentką, a także przekonałam się, w jaki sposób chciałabym pracować jako położna.


Czy są praktyki wakacyjne? Na czym polegają? Jak się do nich przygotować?

Tak, jest konieczność odbycia praktyk wakacyjnych na każdym roku studiów. Otrzymujemy skierowania z dziekanatu do zrealizowania określonej ilości godzin dydaktycznych na konkretnym oddziale. Z takim skierowaniem udajemy się do wybranego przez nas szpitala (śmiało można takie praktyki odbyć poza Warszawą), składamy wniosek o wyrażenie zgody na odbycie praktyk, a następnie ustalamy dyżury z konkretnym pracownikiem szpitala (najczęściej jest to Oddziałowa/Oddziałowy Oddziału, w którym będziemy realizować praktyki).
Na zajęcia praktyczne indywidualne - czyli praktyki wakacyjne, udajemy się samodzielnie, bez opiekuna z Uczelni. Ilość godzin dydaktycznych, jaką musimy zrealizować, bywa czasem przerażająca (zwłaszcza na 3. roku), natomiast z doświadczenia wiem, że bardzo szybko udaje się je zrealizować i nie ma co się martwić. Np. po 1 roku mamy do zrealizowania 100 h dydaktycznych na Sali Porodowej, co równa się 6 dyżurom 12-godzinnym. Nierzadko studentkom udaje się zrealizować praktyki wakacyjne przed letnią sesją egzaminacyjną, w związku z czym wakacje trwają od lipca do października. :) Polecam, aby przed praktykami dobrze się wyspać, nabrać dobrego humoru i z dobrym nastawieniem oraz chęcią do nauki i pomocy wybrać się na dyżur. Personel placówki nie zna Waszych umiejętności, w związku z czym polecam się pytać, czy można w czymś pomóc, coś wykonać, poprosić o wytłumaczenie - wtedy Wy nabieracie nowych umiejętności i wiedzy, a personel poznaje Was i nabiera zaufania. Nierzadko skutkuje to możliwością wykonywania większej ilości czynności i po prostu nie nudzicie się na dyżurach :-)


Czy pierwsze praktyki są ciężkie? Czy ciężko się oswoić z pracą w szpitalu?

Pierwsze praktyki były dla mnie niewielkim szokiem, a widok zszywania macicy przy cięciu cesarskim spowodował u mnie stan bliski omdleniu! :-) Na szczęście nic się nie stało, a ja w porę wyszłam poza Salę Operacyjną i poinformowałam położną o gorszym samopoczuciu. Był to jeden raz i nigdy więcej się to nie powtórzyło. (Pamiętajcie: jak poczujecie się gorzej, to nie stójcie za wszelką cenę przy stole operacyjnym/sali porodowej/gdziekolwiek, tylko poinformujcie kogoś o swoim stajnie, wyjdźcie i odpocznijcie). Generalnie wdrożenie się w szpitalne funkcjonowanie nie było dla mnie problemem. Bardzo szybko nauczyłam się rozmawiać z pacjentem oraz chętnie próbowałam wykonywać czynności medyczne pod okiem Opiekuna czy położnej, co pozwalało mi nabrać większej pewności siebie. Podczas każdych praktyk byłam bardzo podekscytowana, a przy porodach nierzadko zdarzało (i zdarza) mi się wzruszyć. Ponownie zachęcam do pytania się o możliwość wykonywania czynności czy rozmowy z pacjentką, dzięki temu łatwiej "przełamać lody" i łatwiej wdrożyć się w szpitalne funkcjonowanie.


Czy trzeba coś kupić w celu przygotowania się do studiów?

Osobiście nic nie kupowałam przed studiami oprócz „Anatomii” Woźniaka. Jeśli chodzi o książki - spora część wymaganej literatury jest udostępniana przez uczelnię w formie online, dzięki czemu zawsze mamy konieczną książkę pod ręką i nie ma konieczności zakupu. Dodatkowo, uczelniana Biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona, więc jest dużo opcji pozyskania wymaganej wiedzy bez dodatkowych kosztów. Jeśli jednak ktoś woli zakupić książkę, to polecam wstrzymać się do pierwszych zajęć, wtedy też prowadzący przedstawi wymaganą literaturę do zaliczenia/egzaminu.
Jeśli chodzi o mundurek - jest on niezbędny na ćwiczenia z Technik Położniczych i Prowadzenia Porodu, Neonatologii i Podstaw Pielęgniarstwa. Co roku, na początku października, organizowane są przymiarki i zamawiane są takie same mundurki dla studentów. Ten miesiąc można określić jako „przejściowy”, natomiast później ćwiczeniach z wymienionych przedmiotów od listopada oraz na zajęciach praktycznych w szpitalu obowiązuje określony strój - biała bluza medyczna, bordowe lub białe spodnie medyczne oraz białe buty medyczne i białe skarpetki. Buty medyczne trzeba zakupić już samemu.
Nie ma potrzeby zakupu większej ilości mundurków na tym etapie - na pierwsze praktyki ruszamy dopiero w maju, więc ewentualnie jest duuużo czasu do namysłu. Jeśli ktoś jednak chce koniecznie się zaopatrzyć w dodatkową np. bluzę medyczną - musi być ona biała.


Czy są jakieś koła naukowe, dodatkowe zajęcia organizowane przez uczelnię?

Na uczelni jest pełen wachlarz Kół Naukowych, ze wszystkich dziedzin medycznych, w których może uczestniczyć każdy student WUMu. Jeśli chodzi o koła typowo Położnicze to w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, będącym głównym Zakładem, w którym nabieramy typowo położniczej wiedzy, działają dwa: Studenckie Koło Naukowe Położnych oraz Studenckie Koło Naukowe Etyki. Co roku organizowana jest Konferencja z Okazji Dnia Położnej oraz odbywają się liczne Konferencje ogólnostudenckie, na których możemy łatwo pozyskać dodatkową wiedzę. Istnieją również darmowe zajęcia dla studentów prowadzone przez AZS (Akademicki Związek Sportowy) z różnych dyscyplin sportowych. Osobiście polecam Sekcję Fitness ;-)


Czy jest czas, aby realizować swoje pasje niezwiązane z nauką?

Jak najbardziej znajdzie się czas na realizację pasji czy hobby niezwiązanych z nauką. Jak mówiłam wcześniej - plan zajęć bywa napięty, natomiast jest bardzo dynamiczny, w związku z czym bywa tak, że jeden tydzień jest bardzo "gęsty" pod względem ilości zajęć, a w kolejnym tygodniu są 2 pełne dni wolne. Nauka dzięki temu jest bardzo rozłożona w ciągu semestru, w związku z czym nigdy nie odczułam braku czasu. Grunt to dobrze zaplanować naukę i zadania do wykonania. A to chyba działa tak, że im więcej do zrobienia, tym człowiek lepiej umie się zorganizować ;-)


Co trzeba zrobić, aby zostać położną?

Aby zostać położną trzeba ukończyć studia licencjackie (3-letnie) na kierunku położnictwo. Kształcenie Położnych jest określone przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego. Wymogi określone przez ustawę są weryfikowane przez książeczki umiejętności praktycznych, gdzie dokumentujemy np. ilość przyjętych porodów. Oprócz ukończenia studiów, musimy także napisać pracę licencjacką oraz, jako ostatni element, zdać egzamin dyplomowy na wylosowanym przez nas Oddziale.


Na jakich oddziałach/ w jakich placówkach może pracować położna?

Położna może pracować w szpitalu na Oddziałach: Sala Porodowa, Położnictwa, Patologii Ciąży, Ginekologii, Intensywnej Terapii Noworodka i Patologii Noworodka, Izba Przyjęć Ginekologiczno-Położnicza, może być instrumentariuszką na Bloku Operacyjnym - jednakże tylko na Salach Operacyjnych w obrębie ww. oddziałów, albowiem położna prawnie sprawuje opiekę nad kobietą w każdym okresie życia oraz mężczyzną tylko w okresie noworodkowym. Oprócz tego położna pracuje w przychodni POZ jako położna środowiskowa, a także może odbywać wizyty u kobiet w domach, nie tylko w celach patronażowych, ale także w celu rutynowego badania. Do położnej można się zgłosić także w celu standardowej wizyty czy też pobrania badań, np. cytologii. Położne prowadzą obowiązkową edukację przedporodową pacjentek w ciąży. Można zostać doradcą laktacyjnym i stanowić wsparcie i pomoc laktacyjną, położne są w tym specjalistkami. Dodatkowo, prowadzą zajęcia Szkoły Rodzenia, a nawet mogą prowadzić ciąże fizjologiczne.