PIELĘGNIARSTWO

Michał Czaplicki fot. Archiwum własneCzego się spodziewać na tym kierunku, co zaskakuje?
Czy można studiować Pielęgniarstwo, mając lęk przed igłami?
Jaka atmosfera panuje wśród studentów na tym kierunku?
Czy powtórzyłbym swój wybór i ponownie poszedł na studia pielęgniarskie?

Opowiada Michał Czaplicki - student III roku studiów I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo


Czy na kierunku pielęgniarstwo jest dużo nauki?

Oczywiście wyrażenie dużo/mało jest subiektywne. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w porównaniu z liceum jest dużo więcej nauki, ale skupia się ona tylko na człowieku i otaczających go zjawiskach, więc jest łatwiejsza do przyswojenia. Mogę dodać, że do pierwszej sesji uczyłem się więcej niż do matury. Pierwszy rok jest w głównej mierze oparty o naukę teorii, w kolejnych latach jest już lżej i w większości skupiamy się na zajęciach klinicznych i zdobywaniu umiejętności praktycznych.


Czego się spodziewać na tym kierunku, co zaskakuje?

Należy spodziewać się zmiany stylu życia, poznania dużej ilości nowych, bardzo ciekawych ludzi. Warto też mieć na uwadze, że jedne zajęcia będą pochłaniać nas bez reszty, a na innych będziemy liczyć czas do końca. Zaskakująca jest swojego rodzaju prostota świata medycznego, który z zewnątrz wygląda na bardzo skomplikowany. Również myślałem, że jest to hermetyczna grupa zawodowa, a po rozpoczęciu studiów na kierunku pielęgniarstwo zrozumiałem, że pracownicy ochrony zdrowia to jedna z najbardziej otwartych, przyjaznych i chętnych do dzielenia się wiedzą grup zawodowych.


Jakie przedmioty są najważniejsze, a jakie najtrudniejsze?

Najważniejsze przedmioty czekają Was na pierwszym roku. Na tych przedmiotach będzie bazowała Wasza dalsza edukacja. Za najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze, mogę uznać Anatomię i Fizjologię, jednakże nie ma się czego obawiać - wszystkiego można się nauczyć. Do grona najważniejszych przedmiotów w mojej ocenie mogę dodać całkiem nowe zajęcia - komunikację medyczną, również odbywającą się na pierwszym roku. Dzięki niej czujemy się pewniej podczas rozmów z pacjentami na pierwszych praktykach. Oczywiście reszta przedmiotów jest nie mniej ważna.


Jakie są typy zajęć?

Na studiach nie ma już „lekcji” jak w liceum. Możemy wyróżnić kilka typów zajęć:
a) seminaria – zajęcia w grupach dziekańskich (odpowiednik klasy z liceum),
b) ćwiczenia - zajęcia w grupach przeważnie maksymalnie 8 osobowych, służą np. do nauki umiejętności praktycznych,
c) wykłady – organizowane dla całego roku prelekcje wykładowcy. Odbywają się na auli, przeważnie połączone są z prezentacją multimedialną.
d) zajęcia wf - obowiązkowe, można wybrać sekcję sportową, która najbardziej nas interesuje,
e) praktyki – zajęcia w klinikach, odbywają się w grupach ćwiczeniowych z prowadzącym.


Czy można studiować ten kierunek, mając lęk przed igłami?

Lęk przed igłami może być poważnym problemem. Warto zadać sobie pytanie, czy po drugiej stronie igły też boję się stać? Zazwyczaj lęk przed igłami mija, gdyż będąc na studiach i w późniejszym życiu zawodowym, jest się „po dobrej stronie igły” czyli się zakłuwa, a nie jest się zakłuwanym.


Jak wyglądają praktyki? Czy da się je połączyć z pracą wakacyjną?

Praktyki musimy rozdzielić na śródroczne i wakacyjne. Śródroczne są zaplanowane przez uczelnię, wakacyjne należy odbyć we własnym zakresie, samemu wybierając miejsce ich odbywania (oczywiście z uwzględnieniem wytycznych uczelni). Jak najbardziej odbywanie praktyk wakacyjnych można połączyć z pracą wakacyjną, jest to tylko i wyłącznie kwestia własnej organizacji czasu.


Jaka atmosfera panuje wśród studentów na tym kierunku?

Atmosfera pośród studentów jest jak najbardziej przyjazna. Na pielęgniarstwo idą ludzie otwarci i przyjaźni. Nie spotkałem się z traktowaniem na zasadzie „nie pomogę Ci, bo jesteś moją konkurencją na rynku pracy."


Czy wybierając ten kierunek będę miał „czas wolny” dla siebie?

Jak najbardziej tak, zależne jest to tylko i wyłącznie od poziomu samoorganizacji czasu. Na pierwszym roku czasu wolnego jest niewiele, a nauki sporo, ale przy dobrej organizacji można odpocząć, realizować hobby lub pojechać do rodzinnego domu.


Czy studiując można podjąć pracę? Czy można pogodzić te rzeczy?

Podczas planowania życia na studiach, studiowania, pracy i czasu na wypoczynek warto pamiętać, że doba ma swój limit czasu, tak samo jak tydzień. Osobiście nie polecam, przynajmniej na początku, podejmowania pracy. Wraz z początkiem studiów czeka cię zmiana trybu życia, uzależnionego od ilości nauki i ciężko jest pogodzić efektywne zdobywanie wiedzy z pracą. A jak wiadomo, żeby móc się dobrze uczyć, potrzebny jest odpoczynek. W kolejnych latach połączenie życia prywatnego z pracą i studiowaniem jest jak najbardziej możliwe.


Na czym faktycznie polega praca w zawodzie?

Praca w zawodzie polega w głównej mierze na pracy z ludźmi. Pielęgniarz/pielęgniarka jest niezwykle ważną osobą w całym procesie rekonwalescencji chorej osoby, spędza z nią najwięcej czasu, jest największym wsparciem dla takiej osoby oraz dla jej rodziny. To, jak będzie wyglądać praca absolwenta kierunku pielęgniarstwo, jest zależne od interesującej go gałęzi medycyny oraz od miejsca pracy jakie wybierze. Inne zadania czekają pielęgniarza/pielęgniarkę na szpitalnym oddziale ratunkowym, inne na kardiologii, a jeszcze inne czekają na osobę, która podejmie pracę w POZ.


Jakie są perspektywy w zawodzie po studiach na kierunku pielęgniarstwo?

Perspektyw jest wiele. Praktycznie wszędzie są braki kadrowe, można więc wybrać sobie miejsce pracy. Obecna średnia wieku personelu pielęgniarskiego w Polsce wynosi 52 lata, co również udowadnia, że nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca pracy. Dodatkowo, zawód ten jest coraz lepiej opłacany i niezmiennie bardzo szanowany społecznie.


Czy powtórzyłbym swój wybór i ponownie poszedł na studia pielęgniarskie?

Szczerze mówiąc po maturze wiedziałem, że chciałbym robić coś związanego z medycyną, ze wszystkich zawodów wybrałem pielęgniarstwo. Czy żałuję? Absolutnie nie, gdybym miał wybierać jeszcze raz powtórzyłbym swój wybór. Kierunek, który wybrałem pozwolił mi na rozwinięcie swoich zainteresowań, otworzył okno na inny świat i daje mi niesamowite możliwości, znajomości i wspomnienia, które zostaną ze mną do końca życia. Z czystym sumieniem polecam Wam ten kierunek.