LOGOPEDIA OGÓLNA I KLINICZNA

Gosia Kozak fot. Archiwum własneCzym jest Logopedia Ogólna i Kliniczna proponowana przez WUM?
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować?
Czym różni się logopedia na UW od tej na WUM?
Czy da się studiować równolegle inny kierunek lub pracować?

O swoich studiach na Logopedii Ogólnej i Klinicznej opowiada Gosia Kozak – obecna absolwentka, w trakcie wywiadu studentka III roku studiów I stopnia


Czym jest Logopedia Ogólna i Kliniczna proponowana przez WUM?

Jest to kierunek, który zapewni Wam wiedzę na temat pedagogiki i dydaktyki wczesnoszkolnej, kwalifikacji wad wymowy i usprawnienia narządów artykulacyjnych. Oprócz tego dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o Was samych na ćwiczeniach w trakcie studiów. Logopedia to bardzo szeroka dziedzina, która cały czas się rozwija i daje coraz więcej możliwości!


Jakie przedmioty potrzebne są do rekrutacji na studia? Jakie są progi?

Kryteria się zmieniają, W 2020 roku próg punktowy wynosił 148 punktów, choć w 207,80 punktów. Najlepiej śledzić stronę www rekrutacji WUM, gdzie dostępne są wszystkie wymogi https://rekrutacja-info.wum.edu.pl/logopedia-ogolna-i-kliniczna/studia-i-stopnia-stacjonarne/kryteria


Ile jest miejsc na roku?

Miejsc na roku jest około 35.


Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować?

Tak naprawdę rozmowa kwalifikacyjna jest ważniejsza od wyników matury. Komisja sprawdza artykulację, dykcję oraz zgryz. Trzeba przeczytać kilka zdań i słów oraz wykonać polecania, o które poprosi komisja. Może to być np.: „Proszę sobie wyobrazić, że mówi Pan/ Pani teraz do tłumu ludzi bez sprzętu nagłaśniającego. Proszę powiedzieć kilka zdań”. Najważniejsze, aby w trakcie rozmowy się nie stresować. Wiem, że łatwo to powiedzieć, natomiast fakt jest taki, że gdy się stresujecie, to bardzo się napinacie i Wasz głos się trzęsie. Pocieszeniem jest, że komisja zawsze bierze pod uwagę to, że jesteście zestresowani i rozumieją to - także się nie przejmujcie ;-)


Czym różni się logopedia na UW od tej na WUM?

Logopedia na WUM ma więcej zajęć klinicznych w szpitalu oraz więcej przedmiotów związanych z częścią kliniczną, zaś na logopedii na UW jest więcej zajęć z języka polskiego oraz pedagogicznych.


Na czym polega współpraca miedzy WUM a UW na logopedii? 

Współpraca obu uczelni przy tym kierunku polega na tym, że część zajęć prowadzonych jest przez wykładowców z WUM, a część przez wykładowców z UW. Na zajęcia prowadzone przez Uniwersytet Warszawski jeździmy do nich na kampus. Tak samo studenci UW - mają niektóre zajęcia u nas na WUMie. Przemieszczanie się między uczelniami nie jest problematyczne, ponieważ jest kilka autobusów, które bezpośrednio kursują między tymi kampusami.


Czy ciężko jest na studiach nie będąc po biol-chemie?

Na pewno jest trochę trudniej, szczególnie na początku np. na anatomii. Natomiast nie ma co się tym przejmować, ponieważ wszystko jest do nadrobienia. Na pewno sobie poradzicie! Osobą po profilach humanistycznych będzie łatwiej na innych przedmiotach, na których osobą po biol-chemie będzie nieco trudniej. Równowaga jest zachowana :-)


Jak wyglądają zajęcia w szpitalu?

Zajęcia w szpitalu są super! Musicie mieć fartuch i obuwie na zmianę. Jesteśmy podzieleni na mniejsze grupki i obserwujemy prace specjalistów, a na wyższych latach uczymy się przeprowadzać badania. Zajęcia na różnych oddziałach pozwalają nam zobaczyć się z tym, jak wygląda praca logopedy klinicznego w praktyce oraz zapoznać się z wieloma sytuacji i pacjentów, z którymi możemy mieć styczność w przyszłej pracy zawodowej.


Jakie dodatkowe języki można wybrać na tych studiach?

Do wyboru jest język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski.


Czy jest szansa wyjechania na Erasmusa?

W tym roku akademickim w ramach Logopedii Ogólnej i Klinicznej miał ruszyć Erasmus, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany wyjazdowe. Myślę jednak, że ten temat na pewno powróci i będzie taka szansa.


Czy da się studiować równolegle inny kierunek lub pracować?

Da się, ale trzeba mieć na uwadze, że są to studia dzienne oraz, że plan jest narzucany odgórnie przez uczelnie. Często są sytuacje, gdy w ciągu roku ten plan się zmienia. W takich sytuacjach trzeba dostosować wszystkie dodatkowe zajęcia do studiów a nie odwrotnie, bo inaczej ciężko jest dostosować coś do ok. 30 osób. Tak czy siak, da się i większość osób na studiach daje radę pogodzić pracę lub inny kierunek.


Czy istnieje możliwość studiowania zaocznie?

Niestety, na WUMie nie ma możliwości studiowania Logopedii zaocznie.


Czy po licencjacie można iść na magisterkę na WUM?

Tak, WUM ma w swojej ofercie magisterkę z Logopedii.


Czy istnieją jakieś specjalizacje po tym kierunku?

Tak. Takimi specjalizacjami są:

  • Logopedia ogólna
  • Neurologopedia
  • Surdologopedia
  • Balbutologopedia
  • Oligofrenologopedia
  • Wczesna interwencja logopedyczna
  • Logopedia artystyczna

Co można robić po tych studiach?

Możliwości jest bardzo wiele. Po zrobieniu magisterki, można zrobić specjalizację, których jest kilka do wyboru. Możecie pracować w szkołach, przedszkolach, szpitalach, poradniach, gabinetach. W trakcie studiów odkryjecie czy wolicie zajmować się dziećmi czy osobami dorosłymi. Które dziedziny Was bardziej ciekawią i w czym czujecie się dobrze.


Czy poza studiami istnieją inne ścieżki rozwoju na uczelni?

Nasza uczelnia oferuje wiele zajęć dodatkowych, prężnie działa multum kół, stowarzyszeń, do których możecie się zapisać. Możecie również rozwijać się i działać w strukturach samorządowych. Poza uczelnią, my studenci mamy również życie! Oczywiście są takie okresy, kiedy będziecie musieli się uczyć więcej np. sesja, ale jeśli macie jakieś pasje czy inne dodatkowe zajęcia, to na pewno będziecie mieli na nie czas! :-)