Czego można się nauczyć studiując higienę stomatologiczną?
Czy na tym kierunku jest dużo zajęć? Czy są obowiązkowe? W jakiej formie są prowadzone?
Swoimi odczuciami na temat studiów dzieli się Magda Kolasa – studentka III roku studiów I stopnia kierunku Higiena Stomatologiczna
Czym jest Higiena Stomatologiczna?
Higiena Stomatologiczna jest związana jest z szeroko rozumianą profilaktyką stomatologiczną. Osoba wykonująca ten zawód przygotowana jest do wykonywania wielu zadań m.in.:
- asystowania lekarzowi stomatologowi przy różnego rodzaju zabiegach,
- prowadzenia stomatologicznej edukacji zdrowotnej oraz promocji zdrowia w różnych środowiskach,
- wykonywania zabiegów – scalingu, piaskowania, lakowania, irygacji czy lakierowania,
- samodzielnego wykonywania badań diagnostycznych na polecenie lekarza stomatologa,
- przygotowania gabinetu i środowiska pracy lekarza stomatologa zgodnie z obowiązującymi zasadami ergonomii pracy,
- opieki nad pacjentami w zakresie doradztwa związanego z profilaktyką próchnicy i higieną jamy ustnej.
Absolwent Higieny Stomatologicznej powinien posiadać niezbędną wiedzę ogólną i kierunkową w zakresie podstawowych nauk medycznych i stomatologicznych, w szczególności zaś wiedzę i umiejętności niezbędne do organizowania i prowadzenia działalności profilaktyczno-leczniczej i prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnej z nowoczesnymi standardami.
Jakie przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na ten kierunek?
Kandydaci z „nową maturą” powinni brać pod uwagę język polski-pisemny, język obcy nowożytny-ustny i jeden przedmiot – do wyboru: biologia, chemia, fizyka lub wiedza o społeczeństwie.
Z każdym rokiem kryteria mogą się zmieniać, dlatego warto je monitorować na stronie: rekrutacja-info.wum.edu.pl
Ile trwają studia na tym kierunku? Czy są to studia jednolite?
Są to studia I stopnia, zatem nie są studiami jednolitymi. Trwają 6 semestrów, czyli 3 lata.
Czy na Higienie Stomatologicznej jest dużo zajęć? W jakich godzinach się odbywają? Czy są obowiązkowe? W jakiej formie są prowadzone?
Zależy, ile to jest dla kogoś „dużo”. Wydaje mi się, że ich ilość jest optymalna. Zajęcia trwają od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach 8.00 – 15.00. Zajęcia są prowadzone w formie wykładów, seminariów oraz ćwiczeń na salach klinicznych. Wszystkie są obowiązkowe, w tym wykłady. Nie jest to jednak uciążliwe, ponieważ wykładowcy poruszają na nich bardzo ciekawe zagadnienia.
Czy w trakcie studiów oprócz teorii zdobywa się wiedzę praktyczną?
Oczywiście, oprócz wykładów i seminariów, prowadzone są także zajęcia na salach klinicznych z pacjentami. Można na nich zgłębiać wiedzę praktyczną.
Jak wyglądają zajęcia na salach klinicznych?
Zajęcia prowadzone są z pacjentami. Opiekę nad studentami na ćwiczeniach sprawuje opiekun kierunku. Na zajęciach mamy możliwość praktykowania przy asystowaniu lekarzowi podczas zabiegów. Jest również możliwość własnej pracy z pacjentem, podczas takich zabiegów jak m.in. skaling, piaskowanie czy fluoryzacja.
Ile osób jest na roku? Czy są tworzone podgrupy?
Limit osób, które zostają przyjęte na kierunek wynosi 30. Tak, są tworzone grupy i podgrupy. Zazwyczaj jest w nich po 8-9 osób, tak aby ułatwić studentom pracę na salach klinicznych.
Jakie możliwości daje ten kierunek po ukończeniu studiów? Od kiedy można przyjmować pacjentów?
Po ukończeniu studiów, można podjąć się pracy w gabinetach dentystycznych publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, w prywatnych gabinetach stomatologicznych, a także w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w przedszkolach i szkołach. Można wtedy przyjmować pacjentów. Jednak praca z pacjentami zaczyna się wcześniej. Już w trakcie studiów na zajęciach na salach klinicznych pod okiem lekarza, który sprawuje opiekę nad studentami.
Czy da się jednocześnie studiować i pracować?
Tak, wiele osób już od pierwszego roku zaczyna pracę w gabinetach stomatologicznych. Zajęcia ułożone są w taki sposób, że zazwyczaj nie kolidują z pracą.
Czy jest możliwość kontynuacji nauki?
Tak, po ukończeniu kierunku, jest możliwość podjęcia uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Zdrowie Publiczne.
Czy oprócz studiowania jest możliwość działania w kołach naukowych związanych z tym kierunkiem?
Dla studentów kierunku Higiena Stomatologiczna zostało utworzone Koło Naukowe Promocji Zdrowia Jamy Ustnej. Opiekunem jest Kierownik Zakładu Higieny Stomatologicznej - prof. dr hab. Sylwia Słotwińska. Jest to koło dla każdej osoby zainteresowanej poszerzaniem swojej wiedzy.
Czy poza studiowaniem jest czas na życie prywatne?
Oczywiście, że tak. Wiele osób ma czas na spotkania towarzyskie, hobby czy pracę. Wszystko jest zależne od chęci i organizacji własnego czasu. Jest to jeden z powodów, dla których polecam ten kierunek. Na studiach, oprócz zajęć, na których można zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną, można też poznać wiele wspaniałych osób oraz aktywnie zająć się swoimi zainteresowaniami.