Czy na Fizjoterapię trzeba zdawać egzamin sprawnościowy?
Które przedmioty są najtrudniejsze, szczególnie na pierwszym roku?
Czy więcej jest przedmiotów teoretycznych, czy praktycznych?
Co Ci się najbardziej podoba na tych studiach?
Z pasją o fizjoterapii mówi Kasia Wiśniewska – obecnie absolwentka, podczas wywiadu studentka V roku magisterskich studiów jednolitych
Czy na Fizjoterapię trzeba zdawać egzamin sprawnościowy?
Na fizjoterapię nie trzeba zdawać egzaminu sprawnościowego. O przyjęciu decydują wyniki matur.
Czy konieczna jest do tych studiów sprawność fizyczna?
Sprawność fizyczna jest zdecydowanie potrzebna podczas studiów na kierunku Fizjoterapia, ponieważ w trakcie studiów dwukrotnie jesteśmy poddawani testowi, który sprawdza naszą wytrzymałość, szybkość, gibkość, skoczność, zwinność i siłę.
Jak wyglądają zajęcia z anatomii? Czy trzeba się jej uczyć po łacinie?
Zajęcia z anatomii mają formę teoretyczną i praktyczną. Najpierw odbywa się wykład, a następnie udajemy się do prosektorium na ćwiczenia. Do każdych zajęć należy się przygotować z zakresu materiału podanego przez Zakład Anatomii Prawidłowej. W prosektorium obowiązują fartuchy i czepki. Ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką, na której należy opisać struktury widoczne na rycinie i odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie prowadzący objaśnia anatomię wybranego obszaru na preparatach utrwalonych w formalinie. Wymagana jest znajomość nazewnictwa polskiego i łacińskiego, co w brew pozorom jest później bardzo przydatne. Po każdym dziale następuje kolokwium składające się z części teoretycznej (test) i praktycznej (szpilki).
Które przedmioty są najtrudniejsze, szczególnie na pierwszym roku?
Na pierwszym roku najtrudniejsza jest anatomia, głównie ze względu na bardzo dużą ilość materiału do przyswojenia. W późniejszych latach dużo czasu należy również poświęcić neurologii i farmakologii.
Czy można powtarzać pierwszy rok?
Żeby kontynuować naukę na drugim roku trzeba zdać wszystkie egzaminy, czyli nie można mieć tzw. warunku. Niezaliczenie któregokolwiek z przedmiotów na pierwszym roku skutkuje skreśleniem z listy studentów i wtedy należy ponownie rekrutować się na studia.
Czy więcej jest przedmiotów teoretycznych, czy praktycznych?
Na początku studiów jest dużo przedmiotów teoretycznych, ale w przypadku przedmiotów zawodowych trudno jest rozgraniczać teorię i praktykę. Po drugim roku większość przedmiotów to tak zwane kliniki, gdzie praktyki na oddziale poprzedzone są teoretycznymi seminariami.
Jak wyglądają zajęcia praktyczne i egzaminy z tych przedmiotów?
Na początku studiów przedmioty zawodowe takie jak kinezyterapia, fizykoterapia, masaż czy terapia manualna odbywają się w grupach ćwiczeniowych (zazwyczaj 10-12 osób) i podczas zajęć uczymy się na sobie nawzajem. Każdy z przedmiotów kończy się praktycznym kolokwium zaliczeniowym oraz egzaminem teoretycznym. Na późniejszym etapie studiów zaliczenia z przedmiotów klinicznych, polegają najczęściej na zebranie wywiadu na potrzeby fizjoterapii i zaprogramowaniu procesu fizjoterapii u wybranego pacjenta oraz teoretyczny egzamin końcowy.
Czy w planie są zajęcia sportowe?
Przez pierwsze trzy semestry mamy zajęcia na pływalni, gdzie przez rok doskonalimy umiejętności pływackie, by na drugim roku skupić się na nauce rehabilitacji w wodzie. Ponadto mamy takie przedmioty jak Kształtowanie Umiejętności Ruchowych, Metodyka Nauczania Ruchu czy Sport Osób Niepełnosprawnych i Adaptowana Aktywność Ruchowa. Dla spragnionych aktywności fizycznej dostępne są również rozmaite zajęcia w ramach uczelnianego AZS-u, gdzie funkcjonują zarówno sekcje zawodnicze jak i rekreacyjne/amatorskie.
Czy tak jak na innych kierunkach medycznych trzeba zaliczać w wakacje obowiązkowe praktyki?
Tak i to już po pierwszym roku. Praktyki mogą być realizowane także poprzez wyjazdy na obozy naukowe organizowane przez studenckie koła naukowe. Można je także odbywać za granicą (w ramach programu Erasmus +) lub w wybranej przez siebie placówce w Polsce, która spełnia wymagania uczelni. Według mnie warto poświęcić czas na znalezienie kliniki, w której można się dużo nauczyć.
Gdzie odbywają się zajęcia?
Przez pierwsze dwa lata zajęcia odbywają się głównie w Kampusie Banacha (w Centrum Dydaktycznym i Centrum Biblioteczno-Informacyjnym), także w Kampusie Lindleya (w Centrum Biostruktury, w Zakładzie Anatomii Prawidłowej, czy w Zakładzie Fizjologii Człowieka). Wszystkie przedmioty zawodowe i sportowe odbywają się w nowoczesnym Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym, położonym przy ul. ks. Trojdena 2c. Przedmiotów klinicznych uczymy się w szpitalach m. in. w: Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, Szpitalu Bielańskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki, Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM, Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha 1a, w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ul. Karowej, Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc na ul. Płockiej, NIGRiR na ul. Spartańskiej i wielu innych miejscach.
Co Ci się najbardziej podoba na tych studiach?
Najbardziej podoba mi się to, że już na bardzo wczesnym etapie naszej edukacji mamy kontakt z pacjentami, co pozwala na nauczenie się komunikacji na drodze terapeuta-pacjent. A jeśli chodzi o to co sprawiło mi najwięcej radości, to zdecydowanie wszystkie zajęcia ruchowe, z których mam mnóstwo zabawnych wspomnień 😉
Gdzie można pracować po ukończeniu fizjoterapii?
Możliwości zatrudnienia jest wiele w zależności od tego w czym chcemy się specjalizować. Można pracować w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia np. na oddziale szpitalnym, w prywatnym gabinecie/klinice, w specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych, w ośrodkach sportowych oraz przychodniach sportowo-lekarskich, w gabinetach masażu, odnowy biologicznej, Spa Wellness. Fizjoterapeuci są bardzo poszukiwani w sanatoriach/uzdrowiskach, w hospicjach, domach opieki społecznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Można też rozwijając karierę naukową pracować w jednostkach badawczych lub jednostkach administracji państwowej i samorządowej, na stanowiskach związanych z przygotowaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.