FIZJOTERAPIA

Kasia Wiśniewska fot. Archiwum własneCzy na Fizjoterapię trzeba zdawać egzamin sprawnościowy?
Które przedmioty są najtrudniejsze, szczególnie na pierwszym roku?
Czy więcej jest przedmiotów teoretycznych, czy praktycznych?
Co Ci się najbardziej podoba na tych studiach?

Z pasją o fizjoterapii mówi Kasia Wiśniewska – obecnie absolwentka, podczas wywiadu studentka V roku magisterskich studiów jednolitych


Czy na Fizjoterapię trzeba zdawać egzamin sprawnościowy?

Na fizjoterapię nie trzeba zdawać egzaminu sprawnościowego. O przyjęciu decydują wyniki matur.


Czy konieczna jest do tych studiów sprawność fizyczna?

Sprawność fizyczna jest zdecydowanie potrzebna podczas studiów na kierunku Fizjoterapia, ponieważ w trakcie studiów dwukrotnie jesteśmy poddawani testowi, który sprawdza naszą wytrzymałość, szybkość, gibkość, skoczność, zwinność i siłę.


Jak wyglądają zajęcia z anatomii? Czy trzeba się jej uczyć po łacinie?

Zajęcia z anatomii mają formę teoretyczną i praktyczną. Najpierw odbywa się wykład, a następnie udajemy się do prosektorium na ćwiczenia. Do każdych zajęć należy się przygotować z zakresu materiału podanego przez Zakład Anatomii Prawidłowej. W prosektorium obowiązują fartuchy i czepki. Ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką, na której należy opisać struktury widoczne na rycinie i odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie prowadzący objaśnia anatomię wybranego obszaru na preparatach utrwalonych w formalinie. Wymagana jest znajomość nazewnictwa polskiego i łacińskiego, co w brew pozorom jest później bardzo przydatne. Po każdym dziale następuje kolokwium składające się z części teoretycznej (test) i praktycznej (szpilki).


Które przedmioty są najtrudniejsze, szczególnie na pierwszym roku?

Na pierwszym roku najtrudniejsza jest anatomia, głównie ze względu na bardzo dużą  ilość materiału do przyswojenia. W późniejszych latach dużo czasu należy również poświęcić neurologii i farmakologii.


Czy można powtarzać pierwszy rok?

Żeby kontynuować naukę na drugim roku trzeba zdać wszystkie egzaminy, czyli nie można mieć tzw. warunku. Niezaliczenie któregokolwiek z przedmiotów na pierwszym roku skutkuje skreśleniem z listy studentów i wtedy należy ponownie rekrutować się na studia.


Czy więcej jest przedmiotów teoretycznych, czy praktycznych?

Na początku studiów jest dużo przedmiotów teoretycznych, ale w przypadku przedmiotów zawodowych trudno jest rozgraniczać teorię i praktykę. Po drugim roku większość przedmiotów to tak zwane kliniki, gdzie praktyki na oddziale poprzedzone są teoretycznymi seminariami.


Jak wyglądają zajęcia praktyczne i egzaminy z tych przedmiotów?

Na początku studiów przedmioty zawodowe takie jak kinezyterapia, fizykoterapia, masaż czy terapia manualna odbywają się w grupach ćwiczeniowych (zazwyczaj 10-12 osób) i podczas zajęć uczymy się na sobie nawzajem.  Każdy z przedmiotów kończy się praktycznym kolokwium zaliczeniowym oraz egzaminem teoretycznym. Na późniejszym etapie studiów zaliczenia z przedmiotów klinicznych, polegają najczęściej na zebranie wywiadu na potrzeby fizjoterapii i zaprogramowaniu procesu fizjoterapii u wybranego pacjenta oraz teoretyczny egzamin końcowy.


Czy w planie są zajęcia sportowe?

Przez pierwsze trzy semestry mamy zajęcia na pływalni, gdzie przez rok doskonalimy umiejętności pływackie, by na drugim roku skupić się na nauce rehabilitacji w wodzie. Ponadto mamy takie przedmioty jak Kształtowanie Umiejętności Ruchowych, Metodyka Nauczania Ruchu czy Sport Osób Niepełnosprawnych i Adaptowana Aktywność Ruchowa. Dla spragnionych aktywności fizycznej dostępne są również rozmaite zajęcia w ramach uczelnianego AZS-u, gdzie funkcjonują zarówno sekcje zawodnicze jak i rekreacyjne/amatorskie.


Czy tak jak na innych kierunkach medycznych trzeba zaliczać w wakacje obowiązkowe praktyki?

Tak i to już po pierwszym roku. Praktyki mogą być realizowane także poprzez wyjazdy na obozy naukowe organizowane przez studenckie koła naukowe. Można je także odbywać za granicą (w ramach programu Erasmus +) lub w wybranej przez siebie placówce w Polsce, która spełnia wymagania uczelni. Według mnie warto poświęcić czas na znalezienie kliniki, w której można się dużo nauczyć.


Gdzie odbywają się zajęcia?

Przez pierwsze dwa lata zajęcia odbywają się głównie w Kampusie Banacha (w Centrum Dydaktycznym i Centrum Biblioteczno-Informacyjnym), także w Kampusie Lindleya (w Centrum Biostruktury, w Zakładzie Anatomii Prawidłowej, czy w Zakładzie Fizjologii Człowieka). Wszystkie  przedmioty zawodowe i sportowe odbywają się w nowoczesnym Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym, położonym przy ul. ks. Trojdena 2c. Przedmiotów  klinicznych uczymy się w szpitalach m. in. w: Mazowieckim  Szpitalu Bródnowskim, Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, Szpitalu Bielańskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki, Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM, Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha 1a, w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ul. Karowej, Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc na ul. Płockiej, NIGRiR na ul. Spartańskiej i wielu innych miejscach.


Co Ci się najbardziej podoba na tych studiach?

Najbardziej podoba mi się to, że już na bardzo wczesnym etapie naszej edukacji mamy kontakt z pacjentami, co pozwala na nauczenie się komunikacji na drodze terapeuta-pacjent. A jeśli chodzi o to co sprawiło mi najwięcej radości, to zdecydowanie wszystkie zajęcia ruchowe, z których mam mnóstwo zabawnych wspomnień 😉


Gdzie można pracować po ukończeniu fizjoterapii?

Możliwości zatrudnienia jest wiele w zależności od tego w czym chcemy się specjalizować. Można pracować w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia np. na oddziale szpitalnym, w prywatnym gabinecie/klinice, w specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych, w ośrodkach sportowych oraz przychodniach sportowo-lekarskich, w gabinetach masażu, odnowy biologicznej, Spa Wellness. Fizjoterapeuci są bardzo poszukiwani w sanatoriach/uzdrowiskach, w hospicjach, domach opieki społecznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Można też rozwijając karierę naukową pracować w jednostkach badawczych lub jednostkach administracji państwowej i samorządowej, na stanowiskach związanych z przygotowaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.