ELEKTRORADIOLOGIA

Pamela Skrzyniarz fot. Archiwum własneCzy na I roku Elektroradiologii jest dużo matematyki?
Czy zajęcia z anatomii odbywają się w prosektorium?
W co warto się zaopatrzyć przed rozpoczęciem roku akademickiego?
Ile osób jest na I roku studiów licencjackich na Elektroradiologii?

O swoich studiach opowiada Pamela Skrzyniarz – studentka II roku studiów II stopnia na kierunku Elektroradiologia


Ile osób jest na I roku Elektroradiologii - na studiach l stopnia?

Ze mną studia rozpoczynało 40 osób.


Czy na I roku jest dużo matematyki?

Matematyka jest tylko w pierwszym semestrze I roku i kończy się egzaminem. Jest na poziomie rozszerzonym, więc osoby, które miały ją w liceum, będą mieć ułatwione zadanie. Osoby, które miały ją na poziomie podstawowym mogą być spokojne. Ja jestem żywym przykładem tego, że po podstawowej matematyce w liceum, można sobie poradzić i zdać dobrze egzamin. Tylko trzeba trochę więcej popracować 😊


Czy jest dużo zajęć na I roku?

Zajęć jest dosyć sporo, ale mamy też czas na własne pasje i życie osobiste. Program studiów jest tak skonstruowany, aby jak najlepiej przygotować nas do pracy z pacjentami. Na II i III roku zajęć jest już mniej.


Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na I roku?

Moim zdaniem najtrudniejsza jest anatomia. Trzeba poświęcić na nią sporo czasu. Kluczem do sukcesu zdania anatomii jest systematyczność, a z nią jak wszyscy dobrze wiemy, różnie bywa. Radzę jednak, by się do niej poważnie przyłożyć i zdać, a potem będzie o wiele łatwiej.


Czy zajęcia z anatomii odbywają się w prosektorium?

Jeśli chodzi o nasz kierunek - to nie mamy zajęć w prosektorium. Uczymy się anatomii na obrazach radiologicznych. Jedyny wyjątek to osteologia, ponieważ podczas nauki tego bloku tematycznego, poza radiogramami, uczymy się anatomii na prawdziwych kościach.


Jakich języków obcych można się uczyć na Elektroradiologii?

Można wybrać język angielski, rosyjski, niemiecki albo francuski. Jeśli chodzi o łacinę, uczymy się jej tylko na anatomii.


Czy macie obowiązkowe zajęcia sportowe?

Na I roku mamy obowiązkowe zajęcia WF i są one bardzo różnorodne: od siłowni, poprzez boks, pilates, tai-chi, samoobronę, wspinaczkę, crossfit, czy pływalnie. Wybór jest ogromny i jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście polecam techniki relaksacyjne, można się na nich odprężyć, odpocząć i spędzić miło czas.


W co warto się zaopatrzyć przed rozpoczęciem roku akademickiego?

Jeśli chodzi o fartuchy/scrubsy i buty, to będą Wam one potrzebne dopiero podczas zajęć praktycznych w drugim semestrze. Otrzymacie wytyczne, co będzie potrzebne, więc myślę, że z wcześniejszym kupnem należy się wstrzymać. Warto mieć jakiś notatnik/tablet, aby zapisywać informacje z wykładów i ćwiczeń. Wszystko zależy od tego, jak lubicie notować.


Czy dobrze jest kupić sobie własne książki?

Nasze biblioteki są dobrze zaopatrzone i kupno książek nie jest konieczne. Można wypożyczać książki na okres 2 tygodni w Bibliotece Samoobsługowej lub na dłuższy czas w Bibliotece Głównej. Jeśli jednak lepiej Wam się uczy z własnych książek, bo na przykład lubicie coś zaznaczać, to znajdziecie informacje w Przewodniku Dydaktycznym na stronie uczelni, które podręczniki są polecane przez wykładowców z poszczególnych przedmiotów.


Czy sesja na I roku jest trudna?

W pierwszej sesji tzw. zimowej na elektroradiologii jest tylko jeden egzamin ze wspomnianej wcześniej matematyki. W semestrze letnim musicie zmierzyć się z trochę większą ilością egzaminów, bo jest ich 4 (Anatomia prawidłowa i radiologiczna, Fizyka z elementami fizyki radiacyjnej, Aparatura w diagnostyce obrazowej i Rentgenodiagnostyka klasyczna). Może w pierwszej chwili brzmi to trochę strasznie, ale te egzaminy są do zdania. Pamiętajcie, jeśli nawet nie uda Wam się zaliczyć egzaminu, macie drugie podejście, które w sesji zimowej jest przeważnie tydzień po zakończeniu sesji, a po letniej – we wrześniu.


Kiedy będą pierwsze praktyki i możliwość pracy z pacjentem?

Tutaj mam dla Was miłą niespodziankę! Swoje pierwsze radiogramy będziecie mogli wykonać już w II semestrze I roku! Do tej pory zajęcia praktyczne odbywały się w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ulicy Lindleya. Będziecie mieli tam możliwość uczestniczyć w zajęciach na oddziale ortopedii pod okiem doświadczonych elektroradiologów, którzy zawsze służą pomocą i dobrą radą. Po zakończeniu I roku każdy student ma obowiązek odbycia 100 godzin praktyk w dowolnym Zakładzie Radiologii.


Gdzie mogę pracować po tych studiach?

Możliwości jest naprawdę wiele! Można pracować między innymi w zakładach i pracowniach diagnostyki rentgenowskiej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonograficznej, EEG, EMG, EKG. Wielu z nas pracuje w szpitalach, w zakładach prowadzących radioterapię lub podejmuje zatrudnienie w firmach świadczących usługi doradztwa w zakresie sprzętu i technik diagnostyki obrazowej, ultrasonograficznej i radioterapii.


Czy na WUMie dzieje się coś poza nauką?

Ależ oczywiście! Jest mnóstwo kół naukowych, organizacji  studenckich, wydarzeń organizowanych przez Samorząd Studentów, ale też wiele konferencji, na których możemy zyskać wiedzę i poznać autorytety naukowe w danej dziedzinie! Na WUMie można też miło spędzać czas w gronie znajomych.

Wiele osób pracuje lub studiuje drugi kierunek, podobnie jak ja – łączę elektroradiologię z psychologią na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym Warszawa oferuje dużo możliwości i jestem przekonana, że każdy znajdzie tutaj to, czego w danej chwili potrzebuje.