Dlaczego Dietetyka i dlaczego na WUMie?
Czy zajęcia na Dietetyce są ciekawe? Czego można się na nich nauczyć?
Czy dużo osób odpada na I roku?
Czy da się pogodzić studia oraz pracę?
Wątpliwości wyjaśnia Kasia Mokosa- studentka III roku studiów I stopnia na kierunku Dietetyka w WUM
Dlaczego Dietetyka i dlaczego WUM?
Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, że zdrowe żywienie jest bardzo ważne. Z usług dietetyka korzystają nie tylko osoby z nadwagą, ale również osoby chore, trenujące sport oraz takie, które chcą się nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych. W Warszawie jedynie Warszawski Uniwersytet Medyczny oferuje tak rozbudowaną dietetykę kliniczną, dzięki której po ukończeniu studiów można pomagać osobom chorym. Na III roku studiów większość zajęć odbywa się w szpitalach, zatem w przyszłości można pracować w placówkach medycznych.
Czy ciężko jest się dostać na ten kierunek? Ile punktów należy uzyskać?
Nie jest ciężko, to zależy od wyników matury. Zawsze warto spróbować, ponieważ jest aż 120 miejsc na tym kierunku. W 2019 roku próg wynosił 114,20 pkt.
Czy na tym kierunku są rekrutacje uzupełniające?
Tak, są do końca września. Informacja o dostaniu się na studia może przyjść e-mailem każdego dnia wakacji.
W przypadku nie zaliczenia egzaminu w pierwszym terminie, jest możliwość poprawienia go?
Tak, jest jedna poprawka oraz ustny egzamin komisyjny.
Czy w przypadku nie zaliczenia egzaminu możliwy jest warunek?
Na pierwszym roku niestety nie ma warunków.
Czy zajęcia na dietetyce są ciekawe? Czego można się nauczyć?
Już od pierwszego roku są prowadzone przedmioty kierunkowe, na przykład Podstawy Żywienia Człowieka. W programie studiów można znaleźć naprawdę wiele interesujących przedmiotów, dlatego każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Tak różnorodne przedmioty pokazują, że po dietetyce można pracować w wielu miejscach. Na I roku najciekawsze zajęcia to gotowanie czy projektowanie własnej restauracji, ale bardzo interesujące są również Podstawy Pielęgniarstwa, Mikrobiologia oraz Psychologia.
Czy są okienka między zajęciami?
Niestety tak, często przez zmianę lokalizacji zajęć.
Czy zajęcia odbywają się w jednym miejscu?
Nie, zajęcia odbywają się w kilku lokalizacjach. W pierwszym semestrze głównie w centrum oraz w Kampusie Banacha, a po I semestrze przeważnie przy ul. Ciołka 27.
Czy na zajęciach są wejściówki?
Wejściówka to krótka kartkówka na początku zajęć, sprawdzająca czy studenci są przygotowani z danego tematu. Wejściówki odbywają się jedynie na wybranych przedmiotach, między innymi na fizjologii oraz biochemii.
Jaki przedmiot jest najtrudniejszy na I roku?
W I semestrze najtrudniejszym przedmiotem jest anatomia, choć na dietetyce odbywa się w formie okrojonej. W II półroczu wyzwanie stanowi biochemia.
Czy dużo osób odpada na I roku?
Kilka osób odchodzi, ponieważ zmieniają swoje zainteresowania, ale tak jest na każdym kierunku. Z powodu niezaliczenia egzaminów mała ilość osób odpada. Przygotowując się z każdego przedmiotu, egzaminy nie stanowią problemu. Najwięcej studentów nie zdaje biochemii, wiec na nią należy uważać.
Czy po pierwszym roku studiów są praktyki wakacyjne?
Tak, szpitalne oraz gastronomiczne, na przykład w kuchni szkolnej.
Czy da się pogodzić studia oraz pracę?
Chodząc na wykłady i zajęcia można dużo z nich wyciągnąć i na spokojnie pracować w niektóre dni tygodnia lub w weekendy.
Gdzie można pracować po ukończeniu studiów?
Rynek dla dietetyków jest otwarty! Studenci po zakończeniu studiów na WUMie mają wiele możliwości, między innymi:
- Poradnia dietetyczna
- Catering i gastronomia
- Dziennikarstwo
- Sport i uroda
- Produkcja żywności
- Edukacja dzieci i młodzieży
- Szkolenia i promocja zdrowego odżywiania
- Prace badawcze w laboratorium
- Instytucje medyczne, publiczne, komercyjne i społeczne
- Przedsiębiorczość
Czy na WUMie jest jakieś życie?
Jasne, że tak! Mimo, że to studia dzienne, czasu wolnego jest dużo. Samorząd Studentów często organizuje imprezy lub wyjazdy, przez co można zapoznać wiele niesamowitych ludzi z różnych kierunków. Można działać w Kołach Naukowych, np. SKN Dietetyków, SKN Żywienie i Medycyna, SKN Żywienia Klinicznego czy SKN Żywienie Człowieka. IFMSA oraz EMSA oferują sporo eventów, dzięki którym studenci dietetyki mogą zdobyć doświadczenie. Mnie to pomogło zdobyć pracę w Poradni Dietetycznej już na II roku studiów, więc jak widać na WUMie można nauczyć się teorii, ale również praktyki, a przy tym prowadzić interesujące życie poza nauką.