Co kryje się pod trudną nazwą Audiofonologia?
Jak wyglądają te studia?
Jaka jest atmosfera na tym kierunku?
Gdzie absolwent Audiofonologii może szukać zatrudnienia?
Odpowiedzi na pytania udziela Olena Skwierczyńska - studentka III roku studiów I stopnia na kierunku Audiofonologia z protetyką słuchu
Co to tak właściwie jest Audiofonologia z protetyką słuchu?
Audiofonologia to dziedzina nauk medycznych powiązana z obszarem nauk fizycznych (fizyką medyczną), nauk społecznych i nauk humanistycznych. Łączy wykonywanie badań i procedur diagnostycznych oraz terapeutycznych w zakresie audiologii, westybulologii (nauka o zawrotach głowy), foniatrii, logopedii oraz rehabilitacji i protetyki słuchu.
Czy trudno jest się dostać na te studia?
Przyjęcie na studia jest uzależnione od wyników matur i od progów jakie w danym roku będą obowiązywały.
Czego uczysz się na tym kierunku?
Na kierunku mamy zajęcia z różnych dziedzin m.in. np.: anatomii, fizjologii, patofizjologii, biofizyki, akustyki, matematyki, czy psychologii. W czasie studiów poznajemy podstawy funkcjonowania narządu słuchu i metody jego protetyki. Uczymy się ich stosować do rozwiązywania problemów leżących w zakresie działań audiofonologa i protetyka słuchu. Również uczymy się języka migowego, co jest bardzo ciekawym doświadczeniem.
Czy nauki jest dużo i czy przedmioty są trudne?
Już od początku studiów otrzymujemy dużo nowych wiadomości do przyswojenia, ale nauczenie materiału jest jak najbardziej możliwe. Każdy przedmiot jest inny, są łatwiejsze i są trudniejsze. Wykładowcy są bardzo pomocni i chętni, aby ułatwić nam zrozumienie trudniejszych zagadnień. Trzeba poświęcić czas na naukę, ale w ciągu dnia starczy go również na inne aktywności.
Co można robić po tym kierunku?
Po tym kierunku pracę można znaleźć w takich placówkach jak: pracownie audiologiczne, audioprotetyczne, foniatryczne i otoneurologiczne, gabinety korekcji wad słuchu, szpitale i ośrodki zdrowia. Osoby po tym kierunku mogą pracować m.in. z osobami, u których podejrzewa się uszkodzenie narządu słuchu. Wykonują różnorodne badania diagnostyczne, by znaleźć przyczynę problemu i móc później ten problem rozwiązać np. dopasowując pacjentowi aparat słuchowy.
Czy na tym kierunku trzeba odbywać praktyki wakacyjne?
Tak. Praktyki wakacyjne mamy już po pierwszym roku oraz po drugim roku. Są one obowiązkowe i niezbędne do zaliczenia roku.
Czy są zajęcia z pacjentami w szpitalu?
Tak, mamy zajęcia w szpitalu przy ul. Banacha 1a. Odbywają się one czasem z pacjentami, a czasem bez. Uczymy się na nich między innymi różnych metod badań takich jak: audiometria tonalna, audiometria impedancyjna, potencjały wywołane z pnia mózgu.
Czy studiując na tym kierunku można wyjechać na wymianę za granicę?
Niestety nasz kierunek nie jest objęty programem Erasmus+, ale mamy nadzieje, że to się zmieni.
Jacy są wykładowcy uczący na tym kierunku? Czy można się z nimi „dogadać”?
Jasne, że tak! Wykładowcy są na uczelni po to, by przekazać studentom swoją wiedzę i pomóc opanować materiał, abyśmy w przyszłości, w pracy zawodowej, mogli jak najlepiej zajmować się pacjentami.
Czy na roku jest dużo studentów?
Na naszym kierunku na jednym roku zazwyczaj jest około 25 studentów. Pozwala to na nawiązanie bliższych relacji i dobrą współpracę grupy.
Czy poza nauką jest czas na inne aktywności?
Tak! Na WUM-ie jest wiele aktywności, w których można uczestniczyć np.: imprezy organizowane przez Samorząd Studentów takie jak MEDYKalia, obozy integracyjne (np. zimowe wyjazdy na narty) i wiele więcej. Ja znalazłam czas nie tylko na naukę, ale także na pełnienie funkcji członka Samorządu Wydziału Medycznego.