ANALITYKA MEDYCZNA

Weronika Szczepańska fot. Archowum własneCzego można się nauczyć na Analityce Medycznej?
Co sprawia największe trudności, a co wzbudza szczególne zainteresowanie?
Jak przetrwać pierwszy rok i jak się do tych studiów przygotować?
Jakie perspektywy zawodowe mają absolwenci tych studiów?

Przeczytajcie co o studiach na Analityce Medycznej w WUM mówi Weronika Szczepańska - obecna absolwentka, w momencie udzielania wywiadu studentka V roku jednolitych studiów magisterskich


Analityka Medyczna - co to za kierunek? Czy są to studia licencjackie czy magisterskie?

Analityka Medyczna to kierunek łączący nauki medyczne, farmaceutyczne i biotechnologiczne. Realizowany jest na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako jednolite studia magisterskie i trwa 5 lat. Studia mają na celu przygotowanie profesjonalnej kadry medycznej do pracy w instytutach badawczo-rozwojowych lub medycznych laboratoriach diagnostycznych. Jest to bez wątpienia kierunek idealny dla osób o ścisłym umyśle, interesujących się medycyną i chcących pomagać innym w swojej przyszłej pracy.


Czy podczas studiów dużo jest zajęć praktycznych?

Zdecydowana większość przedmiotów na analityce medycznej opiera się na ćwiczeniach prowadzonych w laboratoriach uniwersyteckich bądź szpitalnych. Studenci uczą się mikroskopowania, pobierania materiału od pacjentów, tworzenia rozmazów, przygotowania materiału i jego analizy (zarówno manualnej jak i zautomatyzowanej). Najczęściej na III roku ma miejsce pierwszy kontakt z przyszłą pracą w laboratorium i materiałem od pacjentów. W trakcie studiów odbywają się także praktyki laboratoryjne z zakresu m.in. analityki ogólnej, biochemii, chemii klinicznej, parazytologii, hematologii, mikrobiologii i transfuzjologii krwi.


Czy łatwo jest zdać pierwszy rok?

Wiadomo, że pierwszy rok studiów, nie należy do najłatwiejszych. Jest na nim bardzo dużo przedmiotów. Niektóre z nich są rozwinięciem nauki z liceum np. chemia organiczna, a niektóre są nowymi ogólnoakademickimi przedmiotami, którym trzeba poświęcić sporo czasu. Głównie to anatomia i fizjologia człowieka. Pierwszy rok jest sporym wyznawaniem, by zaadaptować się do życia akademickiego i „nauczyć się uczyć” w inny sposób niż w liceum, jednak wszystko jest do przejścia.


Czy ciężko jest studiować Analitykę Medyczną?

Analityka Medyczna to bez wątpienia wymagający kierunek. Jest cała masa przedmiotów i zagadnień praktycznych, które student musi opanować. Wszystkie przedmioty realizowane w trakcie studiów mają szerokie podłoże teoretyczne, którego należy się nauczyć. Jednak po zakończeniu studiów jesteśmy dobrze przygotowani do przyszłej pracy, która niejednokrotnie będzie wymagać działania pod presją czasu oraz odpowiedzialności.


Jaki przedmiot sprawił Ci największe problemy, a jaki zachwycił?

Chyba normą na studiach medycznych jest, że większość studentów ma pod górkę z biochemią. Faktycznie pamiętam, że z tym przedmiotem nie było mi łatwo. Trochę trudności sprawiły mi też immunologia i patomorfologia. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Moje serce z pewnością porwały hematologia, mikrobiologia i transfuzjologia. Podczas praktyk wakacyjnych w szpitalu mogłam poszerzyć moje umiejętności w danych dziedzinach i bardzo wiele się nauczyć.


W jakiej formie przeprowadzane są egzaminy na Analityce Medycznej?

To wszystko zależy od przedmiotu oraz od jego specyfiki. Większość zaliczeń i egzaminów jest w formie pisemnej, jednak z przedmiotów specjalistycznych przeprowadzane są dodatkowo egzaminy praktyczne, sprawdzające umiejętności zdobyte podczas ćwiczeń laboratoryjnych. Mogą pojawić się także egzaminy ustne.


Jaką pracę można wykonywać po Analityce Medycznej? Czy Analityka Medyczna to przyszłościowy zawód?

Ukończenie studiów uprawnia do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Jest to zawód, który umożliwia rozpoczęcie pracy w laboratoriach o różnorodnym profilu. Przede wszystkim można znaleźć zatrudnienie w medycznych laboratoriach diagnostycznych znajdujących się w szpitalach lub innych placówkach ochrony zdrowia. Można także rozpocząć  pracę naukowo-badawczą na uczelni, w firmach kosmetologicznych, farmaceutycznych i biotechnologicznych, jednostkach prowadzących badania kliniczne lub w korporacjach związanych z diagnostyką laboratoryjną.

Diagnostyka laboratoryjna jest przyszłościowym zawodem, który łączy wiedzę medyczną z umiejętnościami technicznymi. Obecne czasy wymagają od nas coraz większego zaawansowania diagnostycznego. Patrząc nawet na panującą pandemię, wszelkie testy wykonywane na obecność koronawirusa i wydawane wyniki są w rękach diagnostów laboratoryjnych.


Czy po studiach można się specjalizować?

Oczywiście! Po Analityce Medycznej istnieje około 15 specjalizacji. Dodatkowo spora część osób kontynuuje pracę naukową zdobywając tytuł doktora i pnąc się na drodze naukowo-badawczej. Jeżeli komuś już podczas studiów spodoba się jakaś dziedzina, można od razu po studiach startować do wysoce specjalistycznych laboratoriów, by od początku kariery zdobywać doświadczenie.


Czy od razu wiedziałaś, że chcesz studiować ten kierunek?

Nie, to nie było takie oczywiste. Pamiętam jak w liceum planowałam iść na studia artystyczne. Później zaczęłam rozwijać swoje zainteresowania medyczne, jednak szukałam czegoś innego niż praca lekarza bądź stomatologa. Jak usłyszałam o Analityce Medycznej poczułam, że jest to kierunek łączący pracę z pacjentem, ciągły rozwój i, co najważniejsze, możliwość wielokierunkowej pracy.


Czy studiując analitykę na takiej wymagającej uczelni masz jakieś życie poza nauką?

No pewnie, że tak! Jeśli ktoś sobie dobrze rozplanuje czas na naukę, to czasu na inne aktywności jest bardzo dużo! Oczywiście, zdarza się każdemu studentowi mieć czasem poprawkę, ale to cały urok studiów. Ja sama dużo działam w Samorządzie Studentów i organizacjach studenckich. Poza tym śpiewam w zespole muzycznym, który powstał poprzez właśnie studenckie znajomości. Jest czas na imprezy, konferencje, wyjazdy i różne aktywności, a nawet trzeba z nich korzystać, bo studia to piękny czas. Dla bardziej ambitnych jest szansa nawet na podjęcie pracy podczas studiów i idąc za moim przykładem, można ją znaleźć już w ramach przyszłego zawodu.


Czy polecasz studia na Warszawski m Uniwersytecie  Medycznym?

Myślę, że studia na jednej z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, z bardzo dużym zapleczem, w naszej pięknej stolicy, to najlepsza decyzja w moim życiu. Sama pochodzę znad morza i nie żałuję decyzji o wyjeździe do Warszawy. WUM dał mi wiedzę, doświadczenie, rozwój nie tylko naukowy oraz znajomości i przyjaźnie na całe życie. Polecam poszukać dla siebie wymarzonego kierunku w murach naszej uczelni, a kto wie, może to właśnie będzie Analityka Medyczna.