RATOWNICTWO MEDYCZNE

Marcin Chudzik - absolwent studiów licencjackich kierunku Ratownictwo Medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, pracownik w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie, pracownik w firmie szkoleniowej Twój Ratownik.

Po liceum długo zastanawiałem się, jaki zawód medyczny chciałbym wykonywać w przyszłości. Na ratownictwo medyczne trafiłem przypadkowo, ale teraz wiem, że nigdy nie zmieniłbym wyboru. Dla kogo jest ratownictwo medyczne? Dla osób, które są energiczne, nie lubią siedzieć w miejscu i potrafią pracować pod presją. Studia na tym kierunku uczą samodzielności oraz podejmowania szybkich i trudnych decyzji.

Program nauczania jest bardzo przemyślany. Wiedzę z przedmiotów zawodowych przekazuje nam wykwalifikowana i aktywna zawodowo kadra, która dzięki codziennemu kontaktowi z pacjentem w ciekawy sposób prowadzi zajęcia i przedstawia przypadki kliniczne z własnego doświadczenia.
W trakcie studiów odbywamy praktyki na różnych oddziałach, gdzie doskonalimy umiejętności zdobyte podczas zajęć na Uczelni, a także zdobywamy nowe, niezbędne do wykonywania pracy ratownika medycznego w przyszłości. Ponadto jest to jedyny kierunek studiów na WUMie, który zawiera w swoim programie 2 obozy śródroczne: zimowy i letni, na których zdobywamy wiedzę z zakresu ratownictwa górskiego oraz wodnego. Jest to także dobra okazja do integracji z innymi studentami.  

Kolejnym plusem tych studiów jest szansa podjęcia pracy związanej z przyszłym zawodem już po 1 roku, np. w transportach medycznych, szkoleniach lub zabezpieczeniach medycznych imprez masowych. Pozwala to na wykorzystanie oraz doskonalenie zdobytych umiejętności. A po studiach jest wiele miejsc pracy, które z chęcią zatrudnią młodych wykwalifikowanych ratowników medycznych.

Moją praktykę zawodową rozpocząłem już w trakcie studiów. Pomagałem w prowadzeniu szkoleń z pierwszej pomocy, na których uczyłem się technik szkoleniowych, aby po otrzymaniu dyplomu móc prowadzić je samodzielnie. Pracowałem w firmach zabezpieczających imprezy masowe, a na 3 roku studiów podjąłem prace w Warszawskim Pogotowiu Ratunkowym na stanowisku kierowcy. Dzięki temu łatwiej było mi rozpocząć pracę kiedy jako Ratownik Medyczny byłem już odpowiedzialny za zdrowie i życie pacjenta.

Czy warto studiować Ratownictwo? Ja zawsze odpowiem tak, bo poznałem świetnych ludzi, z którymi przeżyłem 3 niezapomniane lata, nauczyłem się „życiowych” umiejętności przydatnych nie tylko w zawodzie Ratownika Medycznego.