dr Tomasz Chomiuk – absolwent fizjoterapii WUM, doktor nauk medycznych, specjalista fizjoterapii, Adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego WUM, członek Rady Programowej kierunku Fizjoterapia w WUM oraz członek Sekcji Kardiologii Sportowej - Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współtwórca prywatnej placówki medycznej świadczącej mobilne usługi fizjoterapeutyczne na terenie całej Polski. Propagator aktywności fizycznej jako metody profilaktyki i leczenia wielu chorób przewlekłych.
Fizjoterapia – mój wybór, moja pasja!
Nie studiowałem fizjoterapii, przynajmniej na początku. Droga do bycia fizjoterapeutą była kręta, złożona z wielu przypadków i ciągłych wyborów.
Zaraz po liceum, kiedy nie do końca zdawałem sobie sprawę z tego co chciałbym w życiu robić, rozpocząłem studia na kierunku „turystyka i rekreacja”. To właśnie dzięki tym studiom miałem możliwość poznać na czym polega zawód fizjoterapeuty. Pamiętam, że w ramach zajęć mieliśmy zorganizowaną wycieczkę do uzdrowiska w Nałęczowie. W czasie tych praktyk mogłem podglądać pracę wielu specjalistów oraz poznać problemy pacjentów, którzy korzystali z zabiegów. To był moment, w którym zafascynowała mnie praca fizjoterapeutów. Widziałem ich zaangażowanie w pomoc innym i jednocześnie wdzięczność osób korzystających z tej pomocy.
Po tym doświadczeniu, droga do decyzji o rozpoczęciu nowego kierunku studiów była krótka.
Nauka w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym okazała się strzałem w dziesiątkę. W WUM bardzo dużo zajęć odbywało się w szpitalach klinicznych, gdzie mogłem poznawać problemy zdrowotne pacjentów i wspólnie z prowadzącymi zastanawialiśmy się w jaki sposób dostępnymi metodami terapeutycznymi możemy im pomóc. Nauka w szpitalach była bardzo cennym doświadczeniem. Poznawałem specyfikę pracy poszczególnych szpitali i oddziałów. Nauka przedmiotów prowadzona była w blokach tygodniowych lub dwutygodniowych co dawało możliwość prowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych u tych samych pacjentów przy zachowaniu ciągłości terapii. Pamiętam pacjenta, którego poznaliśmy jeszcze przed zabiegiem operacyjnym na oddziale ortopedycznym i tłumaczyliśmy mu jak będzie wyglądało postępowanie fizjoterapeutyczne po zabiegu. Następnie mieliśmy możliwość oglądania operacji rekonstrukcji więzadła w stawie kolanowym. Zaraz po operacji wdrażaliśmy pierwsze zabiegi fizjoterapeutyczne, a następnie przez kilka dni prowadziliśmy cały proces terapeutyczny oparty na metodach z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii. Mógłbym wymienić sporo takich przykładów z wielu ośrodków terapeutycznych związanych z neurologią, ortopedią, kardiologią, pulmunologią, reumatologią, chirurgią…
Szczególnie ceniłem zajęcia praktyczne na których mogliśmy łączyć poznawaną do tej pory teorię i przekładać ją na konkretne działania terapeutyczne. Często ćwiczyliśmy w grupach lub parach wykonując na sobie zabiegi fizykoterapeutyczne, masaż lub inne zabiegi manualne. Uważam, że był to najlepszy sposób na naukę, ponieważ poznawaliśmy sposób działania poszczególnych metod fizjoterapeutycznych i mogliśmy wcielać się w rolę naszych przyszłych pacjentów. Takie zajęcia były też świetne pod względem integracji grupy.
Z perspektywy czasu uważam, że wybór studiów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym był życiową decyzją, która wyznaczyła moją ścieżkę kariery naukowej i zawodowej. Droga, którą wybrałem wydaje się nie mieć końca, ale spacer po niej dostarcza niesamowitych doświadczeń i daje szczęście.
Zawód fizjoterapeuty daje możliwość pracy w wielu obszarach związanych z medycyną czy sportem. W czasie swojej kariery zawodowej pracowałem w kilku szpitalach, gdzie pomagałem pacjentom odzyskać sprawność jaką utracili w wyniku ciężkich chorób. Przez kilka lat pracy w gabinecie fizjoterapeutycznym spotykałem się głównie z ludźmi, których problemy najczęściej związane były z narządem ruchu i bólem. Dzięki pracy ze sportowcami miałem możliwość kilkakrotnie zostać członkiem Polskiej Misji Olimpijskiej, gdzie jako fizjoterapeuta kadry narodowej pomagałem zawodnikom w regeneracji i odnowie biologicznej. Fizjoterapeuci są również promotorami i edukatorami w zakresie aktywności fizycznej. Jednym z elementów związanych z moją pracą naukową i zawodową jest nauczanie podczas szkoleń, wykładów czy konferencji. Moje doświadczenie pokazuje, że zawód fizjoterapeuty pozwala rozwijać się w różnych kierunkach a od naszych zainteresowań zależy jaką drogę obierzemy.