mgr Abduljabbar Bassmar - absolwent kierunku Analityka Medyczna w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, administrator badań klinicznych w międzynarodowej firmie farmaceutycznej
Przyznam szczerze, że o Analityce Medycznej dowiedziałem się przez przypadek, biorąc udział w Dniu Otwartym WUM, ale intuicja podpowiedziała, że to będzie dobry wybór. Teraz mogę potwierdzić, że to był strzał w dziesiątkę.
Kierunek wciąż nie jest tak popularny, jak inne medyczne, przez co kandydaci na studia nie są do końca świadomi, jak wiele możliwości daje ukończenie Analityki Medycznej. Zawodem domyślnym jest oczywiście Diagnosta Laboratoryjny, którego praca jest kluczowa w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. Nawet 70 proc. diagnoz lekarzy jest opartych na wynikach badań laboratoryjnych, za które odpowiada właśnie Diagnosta! Taki zawód jest według mnie idealną alternatywą dla osób poszukujących swojego miejsca w medycynie, ale nie w roli lekarza. Miejsc pracy na tym stanowisku zazwyczaj nie brakuje, zarówno w publicznych placówkach, jak i w prywatnych laboratoriach.
Poza standardową ścieżką absolwent analityki ma możliwość rozwijania swojej kariery w firmach farmaceutycznych, w których oferowane są rozmaite stanowiska w różnych działach, m.in. w badaniach klinicznych, gdzie sam znalazłem swoje miejsce i pracuję od prawie 3 lat. Jest to perfekcyjny wybór dla osób, które lepiej się czują w kwestiach administracyjnych, niż czysto naukowych, a chcą pozostać w szeroko pojętej branży medycznej.
Nie możemy zapomnieć o karierze naukowej, którą oferuje nasza Alma Mater. Na Wydziale Farmaceutycznym (gdzie prowadzona jest Analityka Medyczna) jest wiele zakładów, często wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, które prowadzą liczne badania naukowe, a ich wyniki są publikowane w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych i służą dalszemu rozwojowi nauki.
Najważniejsze jednak jest to, co oferuje nasza uczelnia w trakcie studiowania. I tutaj możliwości również nie brakuje. Sam kierunek od paru lat ma udoskonalony program nauczania, który stawia na więcej praktycznych zajęć, co jest bardzo istotne w późniejszej pracy w zawodzie. Dla osób pragnących większych wyzwań WUM ma w ofercie szereg kół naukowych, w tym dedykowanych studentom Analityki Medycznej. A poza nauką prężnie działa Samorząd Studentów, który z otwartymi rękami przyjmuje osoby chętne do współtworzenia tej świetnej uczelnianej atmosfery, towarzyszącej studentom przez +/- 5 lat nauki. W tej sferze sam odnalazłem swój drugi dom i dzięki tej przygodzie miałem okazję nie tylko poznać mnóstwo cudownych ludzi, ale też nabyć cenne umiejętności i doświadczenie, które pozostaną ze mną bardzo długo.
Mówiłem to już w trakcie studiów i będę to powtarzał do końca życia - jakbym się cofnął w czasie i miał znowu wybierać, to i tak wybiorę WUM :-)